Знаете ли, че...? (интересни факти)

  • 32 750
  • 151
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 226
Barbabeau, благодаря за мнението!😊🪻

# 151
  • Мнения: 1 136
В нейния пост става дума за снимането на починали хора, композирани като живи - в поза, прави или седнали - с помощта на статив, който да ги крепи. Голяма полемика, вместо да се вникне в написаното. 🤔
Ами не, не става дума само за стативи. Вникнах предостатъчно и отделих много повече време, отколкото трябва. Основното е, че според green_lizard 99,99 % от посмъртните снимки в интернет са фалшиви, като започва с твърдението, че снимки, на които починалите са изобразени като живи, НЯМА. Което не отговаря на истината. Стативите са за определено позициониране – когато хората са изобразени прави . Но даже примерните снимки, които е дала, не са на хора в изправено положение, има само една такава, мисля. Така че в първия ѝ пост има няколко твърдения, аз коментирам първото, което е невярно , обаче lizard непрекъснато ме дърпа към въпросните стативи, които са ѝ опорната точка. Не се наемам да коментирам колко фалшиви снимки на живи или починали хора има в интернет, защото не се смятам за компетентна, а и не ме интересува. Както не ме интересува кога, къде и дали са използвани стативи за заснемане на починали хора.

Това, което съм чела и знам, е, че наистина в началото снимките са били доста скъпи и не всички са можели да си ги позволят. Смъртността е била голяма и често посмртната снимка е била единственият начин да се запази спомен за починалия. Особено ако е ставало дума за дете, бебе. Някои снимки не са били обработвани, но на други близките са искали да запазят спомен за починалия като за жив човек, в естествена обстановка. За да придадат максимално жизнен вид, фотографите са добавяли руменина на бузите или даже са рисували отворени очи върху затворени клепачи. За това става дума. Понякога е трудно да се определи дали на дадена снимка е изобразен жив човек, или починал, след малко ще дам една такава. А не да се разчита на това какво са написали Сара и Мара някъде в интернет и да се проверява дали снимката е направена приживе, или PM, в някакви сайтчета. Сега ще си допълня поста.

Това е материал от сайта на Университета на Мичиган с приложени снимки:
https://clements.umich.edu/exhibit/death-in-early-america/post-mortem-memory/
Една от снимките е тази. Направено е уточнението, че може и да не е посмъртна, защото понякога е трудно да се определи.
Скрит текст:
Както написах и в предишен коментар, това, че има фейк снимки, даже и да са много, това не отменя факта, че такава практика е имало – да се заснемат починалите така, че да изглеждат живи, или поне възможно най-много да се доближават до това впечатление.
Може и да звучи и изглежда стряскащо днес, но не означава, че не е било истина.

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 12:13 от Ditto.

Общи условия

Активация на акаунт