Онлайн консултации за дентално здраве с д-р Стоян Маринов

  • 14 936
  • 266
  •   2
Отговори
# 195
  • Мнения: 39 631
Док, още един въпрос от моя милост. Може ли да ми напишете каква е последователността на действие.
1- зъболекар, за да провери и обработи нови кариеси, ако има такива;
2- почистване на зъбен камък, разни други почиствания(нямам идея какви точно);
3- избелване на зъбите;
4- смяна на стари пломби, за да се уеднакви цвета с новия по- бял отенък на зъбите. Ако е така, не се ли обезмисля първата стъпка, която съм описала?
Благодаря предварително за отделеното време!

# 196
  • Мнения: 15
Здравейте доктор Маринов, имаме момиченце на 1 година и 6 месеца и от два месеца забелязваме почерняване на предните две зъбчета, прилагам снимка. Детенцето в продължение на 6 месеца пиеше в малки дози нитрофурантоин, зареди рефлукс на бъбреците, вече не го пие. Опитваме се да и търкаме зъбките, но тя плаче и стиска устни и е много трудно. На зъболекар няма как да я заведем, защото е много стресирана от лекари и едва ли ще се успокои поне на този етап. Моля за съвет какво е това и какво може да се случи със дъбките, т.к. е много мъничка.
Благодарим!

# 197
  • Мнения: 128
До Анонимен Добър ден. Не знам как е протекла самата операция по екстракцията на мъдреца. По принцип се зашива раната, но има изключения, при които не шием. Това зависи от самата оперативна намеса. Дренчето, което са сложили, най-вероятно играе роля на една превръзка и не би трябвало да има проблеми с него. С Елудрил може да се жабури пациента след 2 ден. Надявам се да съм бил полезен. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 06 ное 2023, 09:53 от Рaдост

# 198
  • Мнения: 128
До mariat Добър ден.Първо се прави почистване на цялото съзъбие от зъбен камък, после се прави избелване и най-накрая се оправят пломбите, за да са еднакъв цвят. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 06 ное 2023, 09:54 от Рaдост

# 199
  • Мнения: 128
До alex0091 - Добър ден. От тази снимка не може да се види абсолютно точно. Това може да е един начален кариес на ранното детство или някакъв вид емайлова дисплазия. Каквото и да е, детенцето е много малко и не може да се прави каквото и да е. Обща анестезия не препоръчвам по принцип, но ако започне да я боли и да създава проблем и това може да се наложи. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 06 ное 2023, 09:54 от Рaдост

# 200
  • Мнения: 350
Здравейте, бихте ли ми дали съвет…. Преди година и нещо почна да ме боли един зъб, имах някаква пломба на него, но почна да ме боли като пия вода и направо ток ме удряше все едно. И така отидох на зъболекар, тя ми сложи нова пломба и от този момент зъба почна да ме боли постоянно, не само като напитка се опре до него. Постоянно през деня ме болеше точно там, почва спира, пак почва, едни приливи и отливи на разнообразни болки. Според зъболекарката не се виждало нищо на снимката, не било подуто или зачервено и ме прати да си ходя. Отидох на друг и пак ми смениха пломбата, но продължи да ме боли по същия начин. Постоянно все едно ми тежи или ме дърпа в областта на този зъб, скоро след това болката като че ли тръгна по нерва към ухото и около челюстта, даже и по бузата и се виждам в чудо.

# 201
  • Мнения: 128
До Troubly, добър ден. Без да сме погледнали една снимка, нищо не може да кажем. Тази болка може да бъде породена от много неща. Може да е една свръхчувствителност на зъба, може да е бил дълбок кариес и да се наложи поставянето и смяната на няколко лекарства, може да прави някакво възпаление. Има много възможности, но без правилна диагностика нищо не може да се каже. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: ср, 08 ное 2023, 10:59 от Рaдост

# 202
  • Мнения: 350
До Troubly, добър ден. Без да сме погледнали една снимка, нищо не може да кажем. Тази болка може да бъде породена от много неща. Може да е една свръхчувствителност на зъба, може да е бил дълбок кариес и да се наложи поставянето и смяната на няколко лекарства, може да прави някакво възпаление. Има много възможности, но без правилна диагностика нищо не може да се каже. С уважение: д-р Маринов.

Благодаря за отговора. Бихте ли ме насочили на какъв вид зъболекар трябва да отида? Ендодонт може би?

# 203
  • Мнения: 35
Здравейте, може ли да видите на снимката дали виждате нещо което не е добре, от една година ме болят долните кътници, смених много зъболекаря и никой не открива проблема.

Последна редакция: нд, 12 ное 2023, 15:38 от RosaMariposa 21

# 204
  • Мнения: 7
Здравейте,

Предстои ми поставяне на зъбни импланти,в момента съм пред дилемата,базални или класически.
При базалните ми хареса факта, че не се чака няколко месеца.
Става въпрос за 4 липсващи зъба горе в ляво,след кучешки.

# 205
  • Мнения: 128
До RosaMariposa 21, добър ден. Без да сме направили преглед, много трудно да кажа откъде идва болката. Ще коментирам само по снимката. Болката е възможно да идва от 7-ми и 6-ти зъб долу вляво, те са с много големи пломби и те може да дразнят нервите на зъба. Иначе болката може да е породена от куп други фактори, без да знаем какво е състоянието в устата, не можем да кажем с точност. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 11:13 от Рaдост

# 206
  • Мнения: 128
До Didi05, добър ден. В нашата клиника не поставяме базални импланти. Класическите стандартни импланти са с много по-добри показатели от базалните. При класическите има период на изчакване, но това е нормално. Все пак става дума за здраве и не е проблем да се изчака 2-3 месеца. Ние не препоръчваме базални импланти, те крият определени рискове и поради това не ги предлагаме. По принцип е необходим един скенер и след анализ може да се каже какво и как, и с какво може да се направи. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 11:14 от Рaдост

# 207
  • Мнения: 128
До Troubly, добър ден. Най-добре е да си отидете при лекуващия Ви зъболекар. Той би трябвало да има представа какво се случва и какъв би бил проблемът. Иначе може да посетите всеки един колега. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 11:15 от Рaдост

# 208
  • София
  • Мнения: 17 897
Здравейте, д-р Маринов.

Въпросът ми е свързан с костозаместване и импланти. При хоризонтално стопяване практикува ли се или само при вертикално на конкретни зъби?
И вторият - по мои впечатления сякаш се избягва костозаместване на собствени зъби, а се предлага изваждане, костозаместване и имплант. Вярвам, че причините не са само ресурсни и бих чула професионално мнение защо, след като при имплант също може да възникне бактериална инфекция. Ако е направена инициална терапия и процесът овладян, не би ли следвало да се пробва костозаместване около собствените зъби?

# 209
  • Мнения: 128
До The Catcher in the Rye. Добър ден. Костозаместване се прави най-вече при вертикални дефекти, за да се затворят. При хоризонтални е по сложно, защото трябва да се прилага и мембрана. Оздравителният процес е по-бавен. Костозаместване се прави и при импланти, и при собствени зъби. При импланти се прилага, когато има недостиг на кост, а при собствени зъби – при наличие на костни дефекти. Надявам се да съм бил полезен. С уважение: д-р Маринов.

Последна редакция: сб, 18 ное 2023, 10:22 от Рaдост

Общи условия

Активация на акаунт