Първи октомври 2010 година е дата, която поставя българския национален отбор по волейбол на кръстопът. От 18 часа тимът ни среща европейския шампион Полша в първия си мач от втората фаза на Световното първенство. Изходът от сблъсъка е ключов за това кой ще продължи към финалите и кой след като е бил медалист на предния Мондиал ще остане извън Топ 12 за следващите 4 години. България е готова да победи на пук на песимистите и на букмейкърите, които ни сочат за аутсайдери. Играчите ни имат сили, възможности, но и хъс да вземат реванш от селекцията на Даниеле Кастелани за двете загуби, които ни нанесоха на 1/2-финалите на Световното и Европейското през 2006 и 2009 година. Макар и в контрола пък преди месец бихме дружина полска с 3:1 гейма.

Силвано Пранди даде почивка на тима, като Владо Николов и компания няма да тренират преди мача в Анкона, а имат само видео – първо с посрещачите и после с всички 14 момчета. В лагера ни очакванията са за положителен развой, като Пранди вероятно ще спази традицията да стартира с Жеков, Йосифов, Ники Николов, Казийски, Алексиев, Владо Николов и Теодор Салпаров. Поляците пък сутринта се разходиха около хотела на Адриатическо море, а съпругата на Кастелани си почива, сърфирайки в интернет във фоайето на хотела.

Всички български волейболисти видяха на живо как световният №1 Бразилия смля Полша с 3:0 гейма в откриващата среща на нашата група Н пред 5650 зрители. Още от снощи на трибуните бяха разпънати български знамена, като се очаква мощна родна подкрепа за нашите защото и в тази част о Италия живеят доста сънародници. Те трябва да помогнат полските фенове, които са доста и с тъпани, да бъдат смълчани.

Организацията на Световното в Анкона е под всякаква критика. Пропуски има навсякъде – хотел, залата и т.н. Феновете и журналистите няма с какво да се приберат след мачовете в зала „Росини”, която е доста отдалечена от Анкона. Няма шатълбуси. Последният рейс до пристанищния град е в 21:30 часа при положение, че вторият мач стартира 30 минути по-рано и единственият начин да не е пренощуваш в залата е да хванеш такси за не по-малко от 50 евро.

Новините от Световното по волейбол от Италия четете със съдействието на bwin.